Share:
 

Team Selections

Season 
Round 
Grade 
Victorian Sub-District Cricket Association - South/East 1st XI
Round 2 - Sun 22 Oct 2017 (1:00PM), Sun 29 Oct 2017 (1:00PM)
ElsternwickvMt Waverley
Venue: Essex Heights Reserve [61 B9]Match ID: 2604906
Umpires: Umpire1: John Anderson  Umpire2: Michael Wheelahan  
Groves, Samuel W
Cooper, Ben N
O'Connor, Darcy J (c)
Earp, James E (+)
Long, William N
Baker, Lachlan S
Sinclair, Callum G
Bennett, Hugh R
Wade, William J
Bourke, Timothy P
Couzens, Nigel C
 
Samarasinghe, Shamil S
Deuchar, Alex (c)
Millier, Michael
Mittal, Vernon A
Johnston, Tim
Power, Andrew
Rigby, Jake
Sheedy, Michael J
Kumar, Anuj
Phillips, Alexander J (+)
Fernando, Milan
All Girls Cricket Competition - 13&U Stage 2 - Wednesday
Round 3 - Wed 25 Oct 2017 (5:00PM)
Glen Waverley/Mt WaverleyvElsternwick
Venue: Brentwood Reserve [71 D8]Match ID: 2762634
Umpires:  Not specified
Team not available
 
Team not available
Team not available
Victorian Sub-District Cricket Association - South/East 2nd XI
Round 2 - Sat 21 Oct 2017 (1:00PM), Sat 28 Oct 2017 (1:00PM)
Mt WaverleyvElsternwick
Venue: Pinewood Reserve [Melway 70 G4]Match ID: 2605001
Umpires: Umpire1: Ian Williams  Umpire2: Warren Pump  Umpire1 (Day2): Ian Williams  Umpire2 (Day2): Ian Shields  
McClure, Kyle
Brook, Jack
Mamidpelliwar, Ranveer
Kimber, Sam
Mihiripenna, Dulith
Burns, Joshua
Desmond, Jordan
Stow, Luke
Dutt, Rohan (c) (+)
Wagh, Videsh
Robbins, Angus
 
Marks, Bradley A (c)
Smith, Daniel J
Foley, Thomas H
Brierly, Fraser D (+)
Smyth, Chris D
Smith, William B
Steele, Andrew D
Boettcher, Adam D
Beckett, David M
Hall, Benjamin J
Victorian Sub-District Cricket Association - South/East 3rd XI
Round 2 - Sat 21 Oct 2017 (1:00PM), Sat 28 Oct 2017 (1:00PM)
ElsternwickvMt Waverley
Venue: Elsternwick Park No 2 [Melway 67 D3]Match ID: 2605369
Umpires: Umpire1: Bernie Brennan  
Hall, James D
Dunnachie, John D
Dunstan, Mark J (c)
Crowley, Tiernan
Bennett, Henry
Hall, Jackson B
Sherborne, James T
 
Golding, Stephen (c)
Sivakumaran, Ganesha
Ternes, Adam
Packer, Thomas
Packer, Julian
Dentesano, Adelchi
Strongman, Jack
Athiththan, Aingharan
Slassor, Lyndon
Khan, Hyder
Singh, Jaskirat
Rees, Harrison (+)
 
Coach: Sheedy, Michael J
Victorian Sub-District Cricket Association - South/East 4th XI
Round 2 - Sun 22 Oct 2017 (1:00PM), Sun 29 Oct 2017 (1:00PM)
Mt WaverleyvElsternwick
Venue: Elsternwick Park No 2 [Melway 67 D3]Match ID: 2605786
Umpires: Umpire1: Drew Davey  Umpire2: Chris Halge  
Singleton, Daren (c)
Peschke, Ben
Goode, Nicholas
McConnell, Lucas
Elford, Nathaniel
Kimber, Jack
McNeilly, Danyon (+)
Oxley, Harrison
Sharkey, Nicholas J
Wroe, Anthony
Singh, Harnek
Kennedy, William
 
Coach: Sheedy, Michael J
 
Love, Andrew J
Wilson, Jacob
Hammer, Bryan T (+)
Marks, Ian M
Long, David N
Collopy, Lachlan
Fraser, Oscar
Abbott, Alec J
Gleeson, Joseph
Furphy, Angus
du Toit, Pierre
Fonda, Timothy G
McConchie, David
McConchie, Morris
South East Cricket Association - SECA Fri North U16B
Round 2 - Fri 20 Oct 2017 (4:30PM), Fri 27 Oct 2017 (4:30PM)
Brighton Union 1vElsternwick 1
Umpires:  Not specified
Clyne, Joshua
Strain-King, Gabriel
Hamilton, Oliver H (c)
Kinsella, Liam
Dwyer, Will (+)
Kunaratnam, Ethan
D'Amico, Patrick
Harms, Matthew
Rawlings, Will
Kay, Sam
Kay, Will
Touretski, Danny
 
Coach: Fowler, Tomos
 
Crowley, Tiernan
Hall, Jackson B
Abbott, Alec J
Bennett, Ava
O'Donoghue, Ben
Visentini, Dante
Sherborne, James T
Cooper, Oliver
Lee, Patrick
Halastanis, Dean
McIlroy, Seamus
 
Coach: Bennett, Henry
South East Cricket Association - SECA Fri North U16C
Round 2 - Fri 20 Oct 2017 (4:30PM), Fri 27 Oct 2017 (4:30PM)
Elsternwick 2vWashington Park 2
Umpires:  Not specified
Lyon, Darcy
Gleeson, Joseph
Furphy, Angus
Clements, Harvey
Mann, Tom
Collopy, Harry
Ellis, Flynn
Stone, Jasper
Cerra, Thomas
Mckenzie, Archer
Collins, James
Webb, Michael
 
Coach: Wade, William J
Team Manager: Gleeson, Michael
 
Team not available
South East Cricket Association - SECA Fri North U14B
Round 2 - Fri 20 Oct 2017 (4:30PM), Fri 27 Oct 2017 (4:30PM)
Elsternwick 1vElwood 1
Umpires:  Not specified
Prabhu, Tanish
Kuver, Raj
McPherson, Hamish
Bonacci, Fabian L
McDonnell, Max
Furphy, Billy
Turner, Clancy
Archibald, Benjamin
McKenzie, Hugh
Szperling, Asher
Leggatt, Benjamin
 
Coach: Grundmann-Perera, Zachariah P
Scorer: Turner, Emma
 
Team not available
South East Cricket Association - SECA Sat U12B
Round 2 - Sat 21 Oct 2017 (8:45AM), Sat 28 Oct 2017 (8:45AM)
Parkdale United 1vElsternwick 1
Venue: George Woods Reserve [Melway 92 G2]Match ID: 2780366
Umpires:  Not specified
Currie, Xavier (c) (+)
Woodcock, Brodie
Murray, Jeremy (+)
Kircher-Wilson, Nicholas
Pain, Nicholas
Butcher, Kane
Eales, Matthew
Eales, Mark
Chakma, Joono
 
Coach: Murray, Nick
Team Manager: Murray, Linda
 
Kau, Harry (c)
Portelli, Noah
Amarasekara, Benjamin
Stooke, George
Nardella, Leonardo
Lipton, David
Jones, Sully (+)
Galea, Roberto
Pinnegar, Cole (+)
South East Cricket Association - SECA Sat North U12C
Round 2 - Sat 21 Oct 2017 (8:45AM), Sat 28 Oct 2017 (8:45AM)
Elsternwick 2vMcKinnon 2
Umpires:  Not specified
Team not available
 
Team not available
Team not available
South East Cricket Association - SECA Sat North U12D
Round 2 - Sat 21 Oct 2017 (8:45AM), Sat 28 Oct 2017 (8:45AM)
West Bentleigh 2vElsternwick 3
Umpires:  Not specified
Team not available
 
Team not available
Team not available

Events

Wickas Dinner 2017
  The 22nd Annual Wickas Dinner is rapidly approaching and we can adv...